Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 

 

 

Home
Up
2001-2004 Team Stats
2001-2004 Games
2004 Player Stats
2001-2004 Tournaments
2004 Team Leaders

GAME SCHEDULE

Back to 2001-2004

2004 Omaha Metro 18U League

Day Date Time Field Opponent

Result

Tuesday

April 27

7:20 PM Dodge #1 Wahoo St. Bank L 0-6
8:40 PM Wahoo St. Bank

L 1-4

Tuesday

May 4

6:00 PM Dodge #1 Lady Bruins (r) L 2-3
7:20 PM Blair Thunder

Win 7-1

Tuesday

May 11

6:00 PM Dodge #1 Omaha Storm L 3-8
7:20 PM Omaha Storm

Win 1-0

Tuesday

May 18

6:00 PM Dill Red Bennington Win 4-1
7:20 PM Midtown Havoc

Win 3-0

Tuesday

May 25

6:00 PM Dill Red Wahoo St. Bank L 2-5
8:40 PM Jaguars

Win 11-1

Tuesday

June 1

6:00 PM Dill Red Blair Thunder L 0-4
8:40 PM Lady Bruins (r)

L 4-6

Tuesday

June 8

6:00 PM Dill Red Omaha Storm

Win 2-1

7:20 PM Omaha Storm Win 8-3
Tuesday

June 15

6:00 PM Dodge #4 Midtown Havoc

Win 12-0

8:40 PM Bennington Win 9-3
Tuesday

June 22

Omaha Metro Tournament - No League Games
Tuesday

June 29

7:20 PM Dodge #4 Jaguars Win 6-0
8:40 PM Wahoo St. Bank

L 2-8

Tuesday

July 6

7:20 PM Dodge #4 Lady Bruins (r)

Win 5-0

8:40 PM Blair Thunder Win 2-1

 

2004 Tournament Games

Day Date Time Field Opponent

Result

End of Summer Explosion, Columbus, WI

5th Place (of 12)

Sunday Aug 1 2:00 PM   Sun Prairie (WI) Loss 0-3
Saturday July 31 2:45 PM   Xplozion (WI) Win 8-1
Saturday July 31 9:30 AM   NW Slam (Canada) Win 3-0
Friday July 30 7:00 PM   Rampage (IL) Win 5-3

Let's End It!, Augusta, KS

4th Place

Sunday July 11 9:30 AM #2 Slingers (Chanute, KS) Loss 0-1
Saturday July 10 9:30 PM #2 Blitz (Derby, KS) Win 8-0
Saturday July 10 6:30 PM #2 Dragons (Topeka, KS) Win 5-0
Saturday July 10 12:30 PM #2 Sluggers (Burlington, KS) Loss 1-2

Gladiator Classic

4th Place

Sunday June 13 2:00 PM Kelley #2 Ralston Rockets Loss 0-1
Sunday June 13 1:00 PM Kelley #1 Nebraska Fury Loss 0-2
Sunday June 13 11:00 AM Kelley #2 Lincoln Magic Win 2-0

B's Open, Clay Center, KS

Tournament Champions

Sunday June 6 3:00 PM CC #1 Manhattan Lazers Win 3-0
Sunday June 6 12:00 PM CC #4 Pratt Storm

Win 5-2

Sunday June 6 8:45 AM CC #3 Explosion Win 3-2
Saturday June 5 3:00 PM CC #1 Topeka Queens

Win 7-2

Saturday June 5 1:30 PM CC #4 Manhattan Lazers Loss 0-5
Saturday June 5 10:30 AM CC #1 Clay Center B's

Win 7-6

Diamond Sports, Wahoo, NE

3rd Place

Sunday May 30 5:00 PM Wahoo #3 Wahoo State Bank

Loss 0-2

Sunday May 30 12:30 PM Wahoo #2 North Bend Win 4-3
Saturday May 29 5:00 PM Mead Aurora

Win 14-0

Saturday May 29 2:00 PM Wahoo #1 Crete Win 4-1
Friday May 28 7:00 PM Wahoo #1 Waiverly Heat

Tie 2-2

LYSA Open, Lincoln, NE

3rd Place

Sunday May 16 9:00 AM Bair K Cedar Rapids Jayhawks

L 0-9

Saturday May 15 3:00 PM Bair D Firestix

L 1-10

Saturday May 15 12:00 PM Bair D N. Platte Bells Win 2-1
Saturday May 15 9:00 AM Bair D Lincoln Blaze

Win 4-2

AFA Field of Dreams National Qualifier, Olathe, KS

2nd Place

Sunday May 9 3:00 PM #2 KC Phillies

L 5-9

Sunday May 9 12:00 PM #2 KC Xtreme

Win 3-1

Saturday May 8 5:30 PM #2 KC Phillies L 2-11
Saturday May 8 1:30 PM #2 KC Xtreme L 0-12
Saturday May 8 12:00 PM #2 KC Impact Win 5-2

Snowball Classic, Beatrice, NE

2nd Place

Sunday Apr 25 12:20 AM Scott SE Lady Bruins (white)

L 2-4

Sunday Apr 25 2:20 PM Hannibal #3 Lady Bruins (red)

Win 4-1

Lady Kats, Omaha NE

Sunday Apr 18 11:00 AM Kelley #2 Summertime Sluggers (IA)

L 2-4

Saturday Apr 17 3:05 PM Kelley #3 Quakes

L 0-2

Saturday Apr 17 10:50 AM Kelley #4 Omaha Flash

Win 10-7

Saturday Apr 17 8:00 AM Kelley #2 Titans (IA)

Win 4-0

Double D 18&16U, Ashland NE

3rd Place

Sunday Mar 28 12:00 PM DD Extreme Loss 2-6
Sunday Mar 28 8:00 AM DD Suburban 16U

Win 8-0

Saturday Mar 27   DD Berthound Blaze (CO)

L 1-4

Saturday Mar 27   DD Suburban 16U

Win 3-1

Friday Mar 26 6:00 PM DD Omaha Quakes Red

Win 4-1

Double D 18U, Ashland NE
Sunday Feb 15 9:10 AM DD Nebraska Fury

L 2-3

Saturday Feb 14 6:20 PM DD Olathe Rockets

L 1-12

Saturday Feb 14 1:50 PM DD DC Jets (CO)

Win 2-1

Saturday Feb 14 9:10 AM DD KC Extreme

Loss 1-5

Double D 16U, Ashland NE
Sunday Feb 8 10:20 AM DD Orland Park Sparks (IL)

L 1-14

Sunday Feb 8 8:00 AM DD Harrisonville Twisters (MO)

Win 8-4

Saturday Feb 7 6:20 PM DD Kansas Khaos

Loss 0-8

Saturday Feb 7 11:20 AM DD Orland Park Sparks (IL)

Loss 0-3

Friday Feb 6 8:30 PM DD Parkville Sidewinders (MO) Tie 0-0

 

2003 Omaha Metro 16U League

Final League Record:  16 - 4 - 1

A-2 Division Champions

16U League Overall - 2nd place

Day Date Time Field Opponent

Result

Thursday May 15 6:00 PM Dill Blue Lady Bruins WIN 5-4
8:40 PM Tsunami

WIN 4-0

Thursday May 22 6:00 PM Dill Blue Tsunami

WIN 7-0

7:20 PM Tsunami

WIN 11-0

Tuesday May 27 6:30 PM Kingswood Cobras WIN 13-4
Thursday May 29 6:00 PM Dill Red Quakes Black WIN 5-0
8:40 PM Bellevue Thunder

WIN 13-0

Thursday June 5 6:00 PM Dill Yellow Lady Bruins

WIN 14-4

8:40 PM Blair Thunder

WIN 2-1

Thursday June 12 6:00 PM Dill Blue Flash TIE 0-0
7:20 PM Cobras

WIN 8-0

Thursday July 3 6:00 PM Dill Blue Quakes Red

Loss 1-2

7:20 PM Suburban Black

WIN 7-2

Tuesday July 8 6:00 PM Lynch Park Lady Bruins Loss 1-6
7:20 PM South Omaha WIN 4-1
Thursday July 10 7:20 PM Dill Green South Omaha WIN 12-2
8:40 PM Quakes Black Loss 3-6
Tuesday July 15 6:00 PM Lynch Park Bellevue Thunder WIN 11-1
8:40 PM Lady Bruins

Loss 3-4

Thursday July 17 7:20 PM Dill Red Shiver

WIN 5-0

8:40 PM Gladiators

WIN 20-0

 

2003 Tournament Games

Day Date Time Field Opponent

Result

Echoes Earlybird, Papillion NE
Friday April 11 7:25 PM Volunteer  Omaha Patriots L 1-4
Saturday April 12 1:15 PM Petersen Omaha Sonix

Tie 2-2

Saturday April 12 4:05 PM Petersen Lady Bruins - Red

W 2-0

Sunday April 13 1:30 PM Petersen Sizzle Red

L 1-11

Snowball Classic, Beatrice NE

2nd Place

Saturday April 26 10:00 AM Hannibal Lincoln Blaze W 11-0
Saturday April 26 11:30 AM Hannibal Lincoln Swingers

L 1-2

Saturday April 26 5:45 PM Hannibal Waco Cyclones

W 5-1

Sunday April 27 9:00 AM Scott Lincoln Swingers

W 7-1

Sunday April 27 Championship Game Scott Waco Cyclones

L 2-9

ASA Metro Earlybird, LaVista NE
Saturday May 3 9:00 AM LaVista #5 Sizzle Red L 1-13
Saturday May 3 12:00 PM LaVista #4 Omaha Patriots

L 1-4

Saturday May 3 3:00 PM LaVista #4 Nebraska Fury

L 0-8

Millard South ABC, LaVista NE

3rd Place

Saturday May 10 8:00 AM LaVista #5 Omaha Flash W 3-2
Saturday May 10 9:30 AM LaVista #5 Lincoln Hotshots

L 0-12

Saturday May 10 12:30 PM LaVista #4 Suburban Pride (Black)

W 5-1

Easton Sports, Overland Park, KS

Saturday May 24 11:30 AM Miller's Woods #13 Jefferson City Heat W 1-0
Saturday May 24 3:15 PM Miller's Woods #15 Aggression

L 4-5

Saturday May 24 4:30 PM Miller's Woods #13 Kansas City Rockers

L 3-8

Sunday May 25 9:00 AM Miller's Woods #13 Rampage

L 4-7

Sunday May 25 2:00 PM Miller's Woods #13 Kansas City Explosion

W 6-3

Sunday May 25 3:15 PM Miller's Woods #15 Jefferson City Heat

W 7-5

Sunday May 25 4:30 PM Miller's Woods #13 Kansas City Rockers

L 3-7

Monday May 26 9:00 AM Miller's Woods #15 Aggression

L 1-4

ASA 'B' National Qualifier, Hastings, NE

Tournament Champions

Saturday June 7 12:45 PM Field #3 McCook Rebels W 6-2
Sunday June 8 8:30 AM Field #3 Kingswood Cobras

W 10-2

Sunday June 8 10:00 AM Field #3 Suburban Pride (Black)

W 3-2

Sunday June 8 1:30 PM Field #3 McCook Rebels

W 8-4

Sunday June 8 4:30 PM Field #3 Lincoln Swingers

L 0-4

Sunday June 8 6:30 PM Field #3 Lincoln Swingers

W 5-2

Eagan Down 'n Dirty, Eagan, MN

Saturday June 14 11:00 AM Field #2 Hopkins Royals W 6-3
Saturday June 14 2:00 PM Eagan HS Danes (WI)

W 4-2

Saturday June 14 5:00 PM Field #4 Rosemount Irish

L 0-7

Sunday June 15 11:00 AM NV #5 Eagan Lynx

W 11-1

Sunday June 15 12:30 PM NV #5 Big Lake

L 1-9

ASA Metros, Omaha, NE

Tuesday June 17 7:30 AM Dill Blue Bellevue Lady Bruins (Blue) W 6-2
Wednesday June 18 9:00 PM Dill Blue Tsunami

W 9-1

Wednesday June 25 6:00 PM Dill Red Quakes Black

L 2-3

Wednesday June 25 9:00 PM Dill Red Suburban Black

L 8-9

Suburban Pride Tournament, Omaha, NE

Tournament Champions

Saturday June 28 8:00 AM Kelley #2 Tsunami

L 3-4

Saturday June 28 11:00 AM Kelley #2 Lady Bruins Red

W 8-3

Saturday June 28 12:30 PM Kelley #2 South Omaha

Tie 2-2

Sunday June 29 8:30 AM Kelley #3 Suburban Black

W 4-2

Sunday June 29 1:00 PM Kelley #3 Lady Burins Blue

W 4-1

Sunday June 29 2:30 PM Kelley #3 South Omaha

W 5-2

 

ASA Region 12 'B' Championships, Topeka, KS

9th Place Finish

Friday July 11 6:00 PM Red St. Louis Classics

W 7-0

(forfeit)

Friday July 11 9:00 PM Green Manhattan Lasers

L 1-2

Saturday July 12 11:15 AM Blue Lady Burins Blue

W 7-4

Saturday July 12 4:30 PM Purple Lady Lakers

W 4-1

Saturday July 12 8:15 PM Purple St. Louis Thunder

L 4-6

(9 inn)

 

ASA West 'B' National Championships, St. Louis, MO

9th Place Finish

Monday July 28 7:00 PM (Pool) B North State Stampede (CA)

L 2-5

Wednesday July 30 10:00 AM (Pool) D St. Louis Slammers

L 4-5

Wednesday July 30 3:00 PM E Texas Talons

W 3-0

Thursday July 31 11:00 AM D Lightening Bolts (AZ)

W 4-1

Friday Aug 1 12:00 PM D Torrington Twisters (WY)

W 8-0

Saturday Aug 2 9:00 AM B

La Marinda GS (CA)

[tournament champs]

L 0-5

Saturday Aug 2 1:00 PM C

St. Louis Thunder

L 2-3

 

 

2002 Omaha Metro 16U League A-2

FINAL LEAGUE RECORD 9-4-1

BACK-TO-BACK CHAMPS !!!

Day Date Time Field Opponent

Result

Tuesday 4/30/2002 6:00 Dill Red Suburban Pride (Black) WIN 6-1
8:30 Dill Red Storm Loss 0-12
Tuesday 5/07/2002 6:00 Dill Red Storm WIN 10-1
8:30 Dill Red Post #331 Loss 1-3
Tuesday 5/14/2002 6:00 Dodge #3 Warriors WIN 10-3
7:15 Dodge #3 Post #331

Loss 2-6

Tuesday 5/21/2002 6:00 Dodge #3 Post #331

WIN by Forfeit

7:15 Dodge #3 Post #331 WIN by Forfeit
Tuesday 5/28/2002 6:00 Dodge #3 Suburban Pride (Black) Rainout
8:30 Dodge #3 Post #331

Rainout

Tuesday 6/04/2002 6:00 Dill Red Storm Loss 5-6
7:15 Dill Red Storm Tie 6-6
Tuesday 6/11/2002 6:00 Dodge #3 Warriors Rainout
7:15 Dodge #3 Warriors

Rainout

Tuesday 6/18/2002 6:00 Dodge #3 Warriors WIN 6-3
7:15 Dodge #3 Storm WIN 2-0
Tuesday 6/25/2002 6:00 Dill Red Suburban Pride (Black) WIN 4-0
8:30 Dill Red Warriors WIN 11-6

2002 Tournament Games

Day Date Time Field Opponent

Result

Blair Earlybird, Blair NE
Saturday April 20 9:00 AM Blair YSC Charter Oak, IA L 1-3
Saturday April 20 12:00 PM Blair YSC Blair Thunder

Tie 2-2

Saturday April 20 2:00 PM Blair YSC Omaha Quakes

L 0-6

Sunday April 21 9:00 AM Blair YSC Sizzle Gold

L 1-10

Sunday April 21 12:00 PM Blair YSC Gladiators W 7-1
ASA Metro Earlybird, LaVista NE
Saturday May 4 9:00 AM LVSC Omaha Flash W 6-5
Saturday May 4 3:00 PM LVCF Echoes Spirit

L 0-10

Saturday May 4 6:00 PM LVCF Omaha Quakes

L 0-7

Sunday May 5 10:30 AM LVCF Gladiators

W 8-5

Sunday May 5 1:30 PM LVCF Omaha Sizzle Blue L 0-15
Millard South ABC, LaVista NE
Sunday May 12 10:30 AM LVCF Omaha Sizzle Red L 0-5
Easton Kansas City Metro ASA, Independence, MO
Saturday May 25 10:00 AM Hidden Valley #5 Eagles L 3-9
Saturday May 25 1:45 PM Hidden Valley #5 Columbia Rockers

W 7-4

Saturday May 25 4:15 PM Hidden Valley #5 Lady Knights

W 15-8

Sunday May 26 11:15 AM Hidden Valley #5 Express L 1-13
Sunday May 26 3:30 PM Hidden Valley #5 Manhattan Bullets L 5-7
Sunday May 26 7:15 PM Hidden Valley #2 Crushers L 7-10
Monday May 27 10:30 AM Hidden Valley #6 KC Cougars L 2-4
Fire & Ice Invitational, Columbus, NE
Saturday June 15 8:00 AM Fullerton Slammers L 0-10
Saturday June 15 Columbus Fire & Ice L 2-13
Saturday June 15 Ralston Rage L 0-7
Sunday June 16 Norfolk Golden Girls L 1-8
Seward Invitational, Seward, NE     3rd Place Finish
Saturday June 22 8:30 AM Plum Creek  Wymore Storm W 10-3
Saturday June 22 11:30 AM Plum Creek Lincoln Lightening W 12-4
Saturday June 22 7:00 PM Plum Creek Waverly Heat L 4-6
Sunday June 23 12:00 PM Plum Creek Lincoln Storm W 9-0
Sunday June 23 3:30 PM Plum Creek Seward Jazz L 8-13 (8 inn.)
Suburban Pride Host, Omaha, NE     3rd Place Finish
Friday July 5 5:45 PM Lamp Park Omaha South W 1-0
Friday July 5 7:15 PM Lamp Park MAA All Stars W 15-0
Saturday July 6 9:30 AM Lamp Park Elkhorn Storm W 4-3
Saturday July 6 3:00 PM Lamp Park Fremont NtensitE L 1-13
Sunday July 7 9:30 AM Lamp Park MAA All Stars W 6-3
Sunday July 7 1:30 PM Lamp Park Blair Thunder L 6-7(10 inn.)
ASA Omaha Metro, Omaha, NE     3rd Place Finish
Tuesday July 9 7:00 PM Westchester Omaha Storm L 1-5
Friday July 12 5:30 PM Westchester MAA All Stars W 12-4
Saturday July 13 9:30 AM Westchester Omaha Storm W 9-5
Saturday July 13 11:00 AM Westchester S.P. Black L 2-3 (8 inn.)
ASA Regionals, St. Louis, MO     7th Place Finish, #1 Omaha Team (again)
Friday July 19 8:15 PM Pittsburg, KS Steelers L 1-3
Saturday July 20 9:45 AM Fremont NtensitE W 4-1
Saturday July 20 11:30 AM Suburban Pride Black W 12-5
Saturday July 20 3:30 PM Lee's Summit Rampage W 8-4
Saturday July 20 6:30 PM O'Neall Fighting Irish L 0-15

 

 

2001 Omaha Metro 14U League A-2

UNDEFEATED CHAMPS !!!

Day Date Time Field Opponent

Result

Monday Apr 30 6:00 PM Grover LL Omaha Blitz WIN  3-1
Wednesday May 2 7:15 PM BOH Quakes 3 RAINOUT
Wednesday May 9 8:30 PM Dill Red Grover

RAINOUT

Monday May 14 7:15 PM Dill Red Lady Bruins

TIE 8-8

Monday May 21 7:15 PM Grover  Thunder RAINOUT
Wednesday May 23 6:00 PM Dill Red Plattsmth BD WIN  10-5
Wednesday May 30 7:15 PM Dill Red K'wood Cobras

RAINOUT

Monday June 4 7:15 PM Dill Red Omaha Blitz

WIN  2-0

Wednesday Jun 6 7:15 PM Dill Red Quakes 3

WIN  8-4

Monday June 11 8:30 PM Dill Red Monrch Blast

WIN  4-1

Wednesday June 13 7:15 PM BOH Grover WIN  12-0
Monday June 18 8:30 PM Dill Red Lady Bruins RAINOUT
Monday June 25 7:15 PM Dill Red Thunder WIN  12-1
Wednesday June 27 6:00 PM Dill Red Plattsmth BD WIN  22-2
Monday July 2 7:15 PM Grover LL K'wood Cobras WIN  10-1

 


2001 Tournament Games

Day Date Time Field Opponent

Result

Chilli Greens Tournament - Omaha

Friday Feb 2 6:15PM CG Blair Thunder WIN  10-3
Friday Feb 2 9:00PM CG Sonix WIN  6-2
Saturday Feb 3 6:15PM CG Olathe (KS) Rockets

 LOSS  0-10

LadyKat Tournament - Omaha Kelly Fields
Saturday Apr 21 8:00 AM Kelley Lady Bruins

WIN  9-3

Saturday Apr 21 12:30 PM Kelley Millard Heat

 LOSS  2-4

Saturday Apr 21 3:30 PM Kelley SF(SD) Diamonds

 WIN  6-4

Sunday Apr 22 8:00 AM Kelley Kingswood Cobras

 WIN  10-6

Sunday Apr 22 11:30 AM Kelley Gladiators

 LOSS  0-4

Big Bair Tournament - Lincoln Bair Fields
Friday May 11 9:00 PM Bair Swingers Green

WIN 10-5

Saturday May 12 9:30 AM Bair Beatrice Breeze

LOSS  0-8

Saturday May 12 12:30 PM Bair Ralston Rage

LOSS  1-4

Saturday May 13 9:00 AM Bair Ralston Rage

LOSS  0-5

Ralston Tournament
Friday May 25 8:00 PM Ralston Ralston Rage WIN 3-1
Saturday May 26 3:30 PM Ralston SC (SD) Point After WIN 1-0
Saturday May 26 6:30 PM Ralston Brndn (SD) Stingers LOSS  0-5
Sunday May 27 2:00 PM Ralston Gladiators LOSS  0-9
Sunday May 27 6:30 PM Ralston Swingers Gold LOSS  1-8
Flower Power Tournament - Des Moines, IA
Saturday June 9 9:00 AM IA Crematers 14 LOSS  2-5
Saturday June 9 10:30 AM IA Raccoon Vly Vipers LOSS  2-3
Saturday June 9 1:30 PM IA West DM Panthers LOSS  0-12
Saturday June 9 3:00 PM IA South DM Rebels LOSS  0-12
Saturday June 9 6:00 PM IA STMA Gold LOSS  0-8
Sunday June 10 8:00 AM IA Johnston Jags LOSS  0-3
Sunday June 10 9:30 PM IA Crematers 13 WIN 6-2
Sunday June 10 6:00 PM IA Gladiators LOSS  2-6
Sunday June 10 6:00 PM IA NDM Nirtro WIN 16-7
Omaha ASA Metro B
Satruday July 7 2:00 PM Omaha Monarch Blast WIN 11-5
Sunday July 8 9:30 AM Omaha Omaha Blitz LOSS 4-7
Sunday July 8 12:30 PM Omaha Quakes 3 LOSS 2-3

Suburban Tournament  B-Bracket Champions

Friday July 13 5:45 PM Lamp Echo Spirit LOSS 1-7
Friday July 13 7:15 PM Lamp Sizzle Red LOSS 0-9
Saturday July 14 11:00 AM Lamp MAA All-Stars WIN 7-4
Saturday July 14 2:00 PM Lamp Point After LOSS 3-4
Sunday July 15 12:15 PM Lamp Sonix WIN 7-2
Sunday July 15 3:30 PM Lamp MAA All-Stars WIN 19-10

Regionals - Topeka, KS

Friday July 20 10:30 PM Topeka C & S Pride WIN 6-3
Saturday July 21 9:30 AM Topeka Kansas Mustangs LOSS 0-11
Saturday July 21 5:15 AM Topeka Monarchs WIN 12-1
Saturday July 21 2:00 PM Topeka Burlington LOSS 3-11

2000 Fall Ball:

Day Date Time Field Opponent

Result

Saturday Sept 9 9:00AM 2 Heat WIN  6-5
Sunday Sept 10 3:00PM 2 MAA 13 WIN  9-7
Saturday Sept 16 1:30PM 3 Elkhorn

 LOSS  0-2

Sunday Sept 17 3:00PM 3 Harlin  LOSS  2-15
Sunday Sept 17 4:30PM 2 Heat  LOSS  7-11
Sunday Oct 1 1:30PM 2 Elkhorn

WIN  15-3

Sunday Oct 15 3:00PM 3 Sizzle 12U

WIN 7-5

Sunday Oct 15 4:30PM 1 MAA 12U

WIN 16-1